Czym jest widget?

Osobie, która nigdy nie miała do czynienia z WordPressem i jego widgetami będzie na początku trudno wytłumaczyć czym one właściwie są. Najprościej możnaby napisać, że są to małe dodatki, służą do dodawania na Twojej stronie dodatkowych treści lub funkcji. Może to być wyświetlenie listy ostatnich postów, wyświetlenie listy kategorii, chmury tagów, menu, kalendarza lub pola wyszukiwania na stronie. Wszystkie powyższe przykłady to widgety wbudowane w core WordPressa ale ich możliwości na tym się nie kończą. Dzięki temu że używasz WordPressa dodawanie takich bajerów jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy przejść do menu Wygląd->Widgety  gdzie będziesz mógł w łatwy sposób, bez konieczności kodowania, dodać, usunąć Widgety, które potrafią zmienić wygląd lub funkcjonalność Twojej strony.

Gdzie można umieścić widgety?

Widgety można umieszczać obszarach zdefiniowanych przez projektantów motywu. Najczęściej takim obszarem jest sidebar ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby takich miejsc było więcej, w różnych częściach strony. Niekiedy twórcy motywów dają użytkownikom na tyle dużo swobody, że pozwalają na tworzenie własnych obszarów.

Umieszczanie widgetów na stronie odbywa się poprzez przyciągnięcie i upuszczenie, w ten sam sposób można zmieniać kolejność ich wyświetlania na sidebarze.

Co potrafią widgety?

Krótka odpowiedź brzmi: bardzo dużo, potencjalnie wszystko. Może to w zasadzie być dowolny kawałek kodu HTML, JavaScript lub nawet php. Najczęściej widgety są po prostu wtyczkami do WordPressa. O wtyczkach piszemy nieco więcej  w kolejnym wpisie z serii. Musisz przede wszystkim wiedzieć, że wtyczki to dodatki rozszerzające funkcjonalność wordpressa, które można w łatwy sposób zainstalować. Taka dodatkowa funkcjonalnością może być właśnie dodanie nowego widgeta.

Poza wtyczkami, które możesz instalować czysty wordpress jest domyślnie wyposażona w kilkanaście widgetów wykonujących różne funkcje o których pisałem na początku artykuku. Zachęcam Cię do zapoznania się z nimi ponieważ mogą być bardzo przydatne.

Często twórcy zaawansowanych motywów dodają własne widgety, które umożliwia Ci prezentowanie treści w ciekawy sposób na sidebarze.

Jak dodać widget na swoją stronę?

Jak już pewnie wiesz większość czynności w WordPress jest prosta, w przypadku widgetów nie jest inaczej, prościej nie można. Tak jak już zostało to napisane wyżej w celu dodania widgeta udajesz się do menu Wygląd->Widgety.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie tego tekstu, jeśli był on dla Ciebie pomocny lub jeśli masz jakiekolwiek uwagi do niego napisz mi o tym w komentarzu. Podziel się nim że swoimi znajomymi, których może on zainteresować a na pewno Ci podziekuja.