W WordPress napotkamy dwa podstawowe typy treści. Są to Strony i Wpisy. Niejednokrotnie początkujący użytkownicy WordPressa mają kłopot z rozróżnieniem tych pojęć. Poniższy artykuł odpowie na pytania: Kiedy użyć wpisu? Kiedy użyć strony? Jaka jest różnica pomiędzy stroną a postem?

Na początek dwa słowa o konwencji. W wielu miejscach można spotkać się z określeniem ‚Post na blogu’. Jest to określenie stosowane zamiennie z ‚Wpis na blogu’. Na stronie smartwp.pl będziemy stosowali konwencję nazewnictwa przyjętą w oryginalnym tłumaczeniu WordPressa.

Wpisy

Prowadząc bloga najwięcej treści będziesz publikował w postaci wpisów. Są to treści prezentowane na stronie Twojego bloga w odwrotnym porządku chronologicznym, oznacza to że najnowsze wpisy znajdują się na początku. Starsze zostają na dalszych stronach lub w archiwum. Każdy wpis może mieć kategorie i tagi, które pomagają zorganizować Twoją stronę i umożliwić łatwe wyszukiwanie treści. Każdy wpis ma przypisaną datę i godzinę dodania, jak również swojego autora. Ponadto wpisy domyślnie mają uruchomioną możliwość dodawania pod nimi komentarzy (którą to opcję możesz wyłączyć dla całego bloga lub pojedynczych wpisów).

Po pojawieniu się na stronie nowego wpisu informacja o tym jest rozsyłana przy pomocy RSS i wysyłane automatycznie do użytkowników, którzy zdecydowali się subskrybować Twoją stronę. Poza RSS istnieje wiele sposobów na podzielenie się ze światem swoim nowym wpisem, najczęściej w postaci wtyczek do WordPressa. Zarówno takich, które integrują naszą stronę z listami mailingowymi jak i takie, które poinformują o nowym wpisie na wszelkich mediach społecznościowych.

Strony

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, ze wpis i strona są do siebie bardzo podobne. I będzie to słuszne wrażenie. Są podobne ale nie identyczne. Podstawową różnicą jest to, że strona z założenia stanowi treść statyczną czyli taką, która nie ulegnie dezaktualizacji.  Prawdopodobnie nie będziesz chciał dodawać bardzo dużej ilości stron. Zazwyczaj jest ich niewielka ilość i zawierają ważne informacje na temat strony: regulamin, kontakt, strona główna, o nas.  Jednym z powodów jest to, że z technicznego punktu widzenia strona nie może zostać przyporządkowana do kategorii ani nie może zostać otagowana, nie będzie znajdować się w archiwum miesiąca itp.. Generuje to pewnego rodzaju problemy z nawigacją gdyż każda strona, do której chcemy dać dostęp odwiedzającym musi zostać podlinkowana z jakiegoś miejsca na stronie. Jeśli planujesz przy pomocy WordPressa prowadzić stronę firmową to prawdopodobnie będzie się ona składała ze stron, na których zamieścisz prezentację oferty swojej firmy. Dodawanie komentarzy pod stronami jest domyślnie wyłączone. Warto wspomnieć, że mają one strukturę hierarchiczną (podobnie jak kategorie) co umożliwia grupowanie stron.

Strona będzie miała przypisanego autora ale w większości motywów data i godzina publikacji nie jest nigdzie wyświetlana. Nie jest to bowiem istotne z punktu widzenia czytelnika – treść na stronie powinna być zawsze aktualna.

Pojawienie się nowej strony nie zostanie zakomunikowane Twoim subskrybentom przy pomocy RSS.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawej cesze stron, a mianowicie o możliwości tworzenia szablonów stron. Jest to bardzo potężne narzędzie przy pomocy którego można uzyskać dowolny efekt, nawet jeśli nie został on przewidziany przez projektantów motywu. Jest to jednak zagadnienie zaawansowane i zostanie opisane dokładnie w odrębnym artykule.

Podsumowanie:

Użyj Wpisu jeśli:

 1. Treść, którą tam umieszczasz jest aktualna na chwilę obecną (dotyczy bieżącego wydarzenia). Taki wpis pojawia się i w większości przypadków nie ma potrzeby go już więcej edytować.
 2. Chcesz dodać treść w jakimś temacie, rozwinąć go lub dodać kolejne informacje (np. nowy przepis kulinarny) – stwórz kolejny wpis.
 3. Chciałbyś żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o nowym wpisie. Wpisy są automatycznie wysyłane przy pomocy RSS do wszystkich Twoich subskrybentów.

Użyj strony jeśli:

 1. Treść którą chcesz umieścić to:
  • Strona ‚O mnie’ / ‚O nas’ etc.
  • Strona kontakt
  • Strona Adres
  • Strona FAQ.
 2. Treść nie wymaga tego, żeby znaleźć się na liście najnowszych wpisów.
 3. Będziesz aktualizował informacje znajdujące się na tej stronie.

Tekst, który aktualnie czytasz to Wpis, a lista wszystkich artykułów z poradnika dla początkujących jest stroną.